مزایا و معایب کاشی و سرامیک

شاید با خود بگویید که کاشی و سرامیک ایرادی ندارد! بله ایرادی ندارد ولی امروزه با پیشرفت علم و دانش و به روز شدن همه چیز، کاشی و سرامیک نیز با کف پوش هایی همچون: چوب، پارکت، سنگ فرش و …  مقایسه می‌شود.

باید در نظر گرفت که با روی کار آمدن جایگزین های دیگر سلیقه ها نیز تغییر کرده اند، اما همچنان استفاده از کاشی و سرامیک مزایای فراوانی دارد، در این مقاله به مزایا و معایب کاشی و سرامیک را برسی می‌کنیم تا به شما در انتخاب بهترین کفپوش کمک کنیم.

مزایای استفاده از سرامیک

از مزایای استفاده از سرامیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. طول عمر زیاد
 2. دوام مناسب
 3. عایق بودن در برابر رطوبت
 4. جذب آب پایین
 5. مقاوم در برابر آتش و حریق
 6. مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 7. قابل شستشو بودن
 8. مقاوم در برابر گرما و سرما و نور خورشید

معایب کاشی

 1. امکان شکنندگی کاشی در هنگام جابه جایی و نصب
 2. کاشی ها دارای درجه بندی کیفیتی هستند که توسط اکثر اشخاص قابل تشخیص نیست
 3. جرم گرفتن درز کاشی ها در طولانی مدت (برای رفع این مشکل مقاله چگونه جرم کاشی و سرامیک ها را از بین ببریم؟ را بخوانید)
 4. سرد بودن بسیار در فصل زمستان(درجه حرارت)
 5. سخت جدا شدن هنگام تعویض کف پوش

سرد بودن بسیار در فصل زمستان (درجه حرارت)

سرد بودن بسیار در فصل زمستان(درجه حرارت)

در مواردی که سرامیک به عنوان کف در نظر گرفته می­‌شود، سطح سرامیک بسیار سرد و خنک است و در فصل زمستان می تواند کاملا ناراحت کننده باشد و باعث اذیت شدن پاها و همچنین سردی منزل شما شود.

بسیاری از صاحبخانه ها هم مجبور خواهند شد که از  سیستم گرمایشی  در زیر سرامیک های خود استفاده کنند تا کفمنزل را برای  افراد داخل ساختمان راحت کنند. اما همین نکته یک مزیت در شهر های واقع در مناطق گرمایی به شمار می­رود؛ به این صورت که، یک کف سرامیکی یا دیوار سرامیکی محیط را در هوای گرم تر حفظ می کند، و باعث می شود منطقه ای که کاشی نصب شده است، سرد شود.

سخت جدا شدن هنگام تعویض

سخت جدا شدن هنگام تعویض

در حالی که سرامیک یک محصول با دوام و محکم است و همچنین باعث افزایش طول عمر خانه کف خانه شما و حفظ محیط خانه می­‌شود، اغلب این مشکل پیش می‌آید.

هنگامی که سرامیک نصب شده است،شما نمی توانید به دلیل بسایر محکم بودن آن، آن را تغییر دهید. حتی در مواقع بحرانی، حتی اگر از ظاهر خسته شده اید، مگر اینکه با یک بنا ارتباط بگیرید و پروژه ساختمانی کاشی برداری خود را آغاز کنید که خود به یک دنیا دردسر، کثیف کاری و سر و صدا همراه خواهد بود.

سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان

سرامیک ها انواع و مدل های مختلف و متفاوتی دارند، وظیفه ما این است که یکی از بهترین مدل های سرامیک را که در صنعت ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، به شما معرفی کنیم. سرامیک پرسلان یکی از بهترین کاشی و سرامیک ها است چرا اسمشان پرسلان است؟

مقاله مرتبط:   انتخاب کاشی و سرامیک حیاط {راهنمای کامل انتخاب سنگفرش حیاط}

در صنعت کاشی و سرامیک به کاشی هایی که در شرایط ویژه و دمای پخت بسیار بسیار بالا و فشار پرس بیش از حد تولید می‌شوند را سرامیک پرسلان می‌نامند.

از سرامیک پرسلان در بسیاری از ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. سرامیک های پرسلان  نسبت به کاشی و سرامیک های معمولی، از مقاومت بالاتری برخوردار هستند.

بنابراین می‌توان از آنها در نمای ساختمان ها و حتی و ساختمان هایی که در مناطق سردسیر وجود دارند نیز استفاده نمود. همچنین می‌توان از سرامیک پرسلان در آزمایشگاه ها، هتل ها، نمایشگاه ها و مناطق پر رفت و آمد نیز استفاده کرد.

سرامیک پرسلان دارای رنگ بندی های مختلف است ولی رنگ استخوانی آن محبوب ترین رنگ سرامیک پرسلان در صنعت ساختمانی می‌باشد. به همین علت است که این نوع سرامیک امروزه در بسیاری از مکان ها به چشم می‌خورد و درخشندگی و زیبایی آن به وضوح قابل مشاهده و مقایسه با کاشی و سرامیک معمولی می‌باشد.

مزایای سرامیک پرسلان (نسبت به کاشی های معمولی)

 1. جذب آب بسیار پایین تری دارد
 2. مقاومت بیشتری در برابر ساییده شدن دارد
 3. مقاومت بیشتر در برابر ضربه
 4. مقاومت بیشتر در برابرسرما و مواد شیمیایی
 5. درخشندگی بالاتری دارد
 6. دارای طرح و تنوع بیشتری است
 7. امکان استفاده در مکان های پر تردد

معایب سرامیک پرسلان

 1. وزن بسیار بالای آن نسبت به سرامیک های معمولی
 2. نصب سخت تر آن در نمای ساختمان به علت سنگینی
 3. سختی در جابه جایی
 4. غیر قابل استفاده در فضاهای کوچک
 5. و …

 

باهم تمام مزایا و معایب کاشی و سرامیک را بررسی کردیم، شاید با خود بگویید که راه حل جیست؟ پیشنهاد ما این که حتما قبل از خرید کاشی در رابطه با آن تحقیق کنید و بهترین کاشی و سرامیک را برای هر قسمت از منزل خود انتخاب کنید.

مقاله مرتبط:   کاشی چیست؟ تمام اطلاعاتی که باید درمورد کاشی بدانیم

در مقالات قبل به شما یاد دادیم که چطور کاشی و سرامیک مناسبی انتخاب کنید برای مثال:

اگر قصد دارید برای استخر خود کاشی و سرامیک انتخاب کنید، مقاله (نکاتی مهم در مورد انتخاب کاشی و سرامیک را انتخاب کنید) را مطالع کنید.

برای خواندن بیشتر مقاله به قسمت وبلاگ مراجعه کنید.

 

شرکت آذرلعاب ارائه یکی بزرگترین تولیدکنندگان لعاب کاشی در کشور است که افتخار همکاری و تامین مواد اولیه بزرگترین تولید کنندگان کاشی و سرامیک را در ایران دارد، برای تهیه لعاب کاشی و همچنین دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید.