آشنایی با کاشی هفت رنگ و مراحل تولید و پخت آن

کاشی هفت رنگ یکی از زیباترین کاشی ها می باشد که از قدیم الایام در معماری ایرانی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

علت نام گذاری این کاشی استفاده از هفت رنگ در ساختار آن می باشد که عبارتست از: سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه ای، زرد، حنایی و قرمز. از این کاشی های زیبا در بقعه ها، مکان های مذهبی و حتی در منازل شخصی استفاده می شود که اندازه های به کار رفته از آن متفاوت می باشد، برای مثال برای منازل شخصی از ابعاد15 *15 و یا 20*20 و برای مکان های مذهبی از 15*7.5 و 20*10 استفاده می شود.

امروز در سایت آذرلعاب می خواهیم در مورد کاشی هفت رنگ و مراحل تولید و پخت کاشی های هفت رنگ صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

مراحل ساخت کاشی هفت رنگ به چه صورت است؟

مراحل ساخت کاشی هفت رنگ به چه صورت است؟

الف: تولید کاشی سفید

تامین خاک مناسب:

خاک باید عاری از هرگونه دانه های شنی و نمک های آهکی باشد تا در صورت برخورد کاشی با آب باعث شکنندگی و خرد شوندگی نشود.

آسیاب:

خاک باید تا حد امکان آسیاب شود.

تولید خشت خام اولیه: خاک آسیاب شده با ٢۵٪‏ آب مخلوط می شود. سپس این مخلوط را با دستگاه پرس ١۵٠ تنی در قالب های ١۵*١۵ یا ٢٠*٢٠ سانتی متری تا ضخامت ١۵-٢٠ میلیمتر فشرده می کنیم.

خشک کردن:

در مرحله سوم، خشت خام اولیه در گرمکن خشک می شود. باید از خشک شدن کامل خشت ها اطمینان کامل حاصل شود.

پخت کاشی خام:

خشت های خام خشک شده را حال در کوره های خام پز در دمای ٨٠٠ درجه سانتی گراد به مدت حدود ٣ ساعت تحت عملیات پخت قرار می دهیم. پس از ٢۴ ساعت خشت های پخته شده را از کوره خارج می کنیم.

مرحله لعاب دهی:

در مرحله ی آخر، لعاب سفید ( شامل اکسید سیلیسیم، اکسید سرب ، اکسید قلع ، و کائولن آسیاب شده) را به ضخامت 1.5 میلی متر بر روی کاشی مان قرار می دهیم و دو مرتبه در کوره لعاب پزی منتقل می کنیم که این مرحله پنج ساعت و در دمای 950 درجه سانتی گراد می‌باشد. در آخر کاشی سفید پخته شده ی ما آماده است که طرحا و رنگ آمیزی ها بر روی آن انجام می شود.

ب: رسم نقاشی بر روی کاشی

طراحی:

استاد طراح طراحی اصلی را انجام می دهد سپس از آن تعدادی کپی گرفته می شود تا در مراحل بعد از آن استفاده شود.

سوزن کاری:

سه لایه کاغذ با دوام زیر طرح بر روی هم قرار می گیرند طرح مد نظر با استفاده از سوزن ریز سوزن کاری می شود. توجه کنید فاصله سوراخ ها نباید از یک میلی متر بیشتر باشد.

گرده کاری:

حال طرح سوزن کاری شده را بر روی کاشی قرار میدهیم و با کیسه حاوی ذغال روی کاغذ سوراخ شده را می مالیم تا طرح بر روی کاشی انتقال داده شود.

قلم گیری:

استاد روی این گرده ها را با قلم بسیار نازک قلم گیری می کند که ماده ای که این کار را انجام می دهد مغن است که شامل اکسید منگنز، اکسید سیلسیم و موادی با چسبندگی کم می باشد. توجه داشته باشید که ضخامت قلم گیری از 1.5 بیشتر نباشد.

رنگ آمیزی:

موادی که برای رنگ آمیزی استفاده میشوند عمدتا اکسید های فلزی هستند.

برای پایه ی شفاف مان از سیلیس و اکسید سرب استفاده می کنیم و عوامل بهبود خواص شیشه ای که در تمامی رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند اکسید های پتاسیم، بور و آلومینیوم هستند.

رنگ دانه های اصلی در کاشی هفت رنگ

رنگ دانه های اصلی در کاشی هفت رنگ

رنگ دانه ی اصلی بعد از ترکیب شدن با پایه ی شفاف برای رنگ امیزی مورد استفاده قرار می گیرند که ترکیبات رنگ دانه ی اصلی به صورت زیر است:

لاجورد:

که مهم ترین رنگ دانه پس از پخت اکسید کبالت است.

فیروزه ای و سبز:

رنگ دانه ی مورد نیاز اکسید مس است.

مشکی:

رنگ دانه های مورد نیاز برای آن اکسید های منگنز، کبالت، آهن است.

قرمز ارغوانی:

اکسید طلا

قرمز آجری:

بی کرومات پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد.

حال رنگدانه و پایه رنگ را با آب و کتیرا مخلوط می کنیم که میزان کتیرای به کار رفته یک سوم حجم ظرف است. علت استفاده از کتیرا افزایش کیفیت و یکنواختی رنگ آمیزی است.

کد گذاری:

برای جلو گیری از درهم آمیختگی کاشی ها در کوره ها پس از خشک شدن رنگ ها، بر پشت کاشی ها کد گذاری می کنیم.

پ: پخت نهایی

کاشی ها به مدت دو ساعت در دمای 850 درجه سانتی گراد در کوره ها پخت می شوند که پس از 24 ساعت وقتی از کوره آن ها را خارج می کنیم آماده ی نصب هستند.

wikipedia