چگونه جرم کاشی و سرامیک ها را از بین ببریم؟

یکی از بزرگ ترین معضلاتی که تمامی خانم ها با آن درگیر هستند، جرم زدایی کاشی ها و سرامیک ها هستند که تمیز کردن آن ها نیز کار آسانی نیست و اگر برای رفع این مشکل از تمیز کننده ها و شوینده های غیر مناسب استفاده کنیم ممکن است به جنس کاشی و سرامیک ما اسیب برساند.

امروز همراه ما باشید تا با نحوه پاک کردن جرم کاشی و سرامیک ها که هر کدام مختص خودشان می‌باشد آشنا شوید.

از بین بردن جرم سرامیک ها

مراقبت از کاشی های سرامیکی طلایی ترین نکته ای ست که باید به آن توجه کرد. این نوع کاشی ها سریع گرد و خاک می گیرند و لازم است حداقل هفته ای دوبار آن ها را جارو برقی بکشیم تا از انباشته شدن آشغال های ریز در لای درزهای آن جلو گیری کنیم اما توجه کنید از سری با موهای نرم برای جارو کشیدن استفاده کنید تا از خراشیدگی سطح سرامیک جلو گیری شود.

یکی از بهترین شوینده ها برای کاشی های سرامیکی آب است که میتواند سخت ترین و مقاوم ترین لکه ها را از بین ببرد. اگر لکه های روی سطح با آب و مایع تمیز کننده مناسب از بین نرفت می‌توانید از کاردک های نرم استفاده کنید.

جرم زدایی کاشی و سرامیک شیشه ای

اگر کاشی های شیشه ای شما تمیز و شفاف باشند جلوه باشکوهی می توانند داشته باشند و عکس این موضوع نیز کاملا صدق می کند، بنابراین بهترین راه برای نابود سازی جرم ها و لکه ها استفاده از محلول آب و سرکه به میزان نصف به نصف می باشد که بر روی سطوح آن را اسپری کنید و بعد از 10 دقیقه با یک برس نرم آن را تمیز کنید.

مقاله مرتبط:   کاشی و سرامیک چیست + انواع کاشی و سرامیک

پاکسازی جرم کاشی های چینی و لعاب دار

تمیز کردن کاشی های چینی و لعاب دار از همه ی کاشی ها آسان تر است و فقط لازم است شما موارد زیر را انجام دهید.

 • هر دو روز یکبار با جارو یا برس نرم آن ها را تمیز کنید.
 • هفته ای یکبار جارو برقی بکشید.
 • ماهی یک دفعه آن را با محلول آب و مایع ظرفشویی بشویید.
 • از یک تی نرم آغشته به آب گرم و سرکه استفاده کنید.

سنگ طبیعی و یا مرمر را چگونه تمیز کنیم؟

برای نابود سازی جرم سنگ مرمر، گرانیت و کاشی های سنگی طبیعی باید از محلول یک شوینده ملایم و آب گرم استفاده کرد و با یک پارچه یا یک تی نرم آن را شستشو داد تا مانع از خراشیدگی سطح شویم. می توانید برای درخشندگی بیشتر از پارچه های میکرو فایبر استفاده کنید.

تمیز کردن سنگ لوح

سنگ لوح به علت ناهموار بودن کار ما را برای پاکسازی و از بین بردن جرم ها کمی سخت می کند. برای جلوگیری از انباشته شدن گرد و خاک از جارو و یا برس نرم استفاده کنید، با استفاده از آب گرم و اندکی مایع ظرفشویی آن را شسته و بگذارید با هوا خشک شود و بعد از آن فقط لکه های صابونی باقی مانده را تمیز کنید.

چگونه جرم کاشی و سرامیک ها را از بین ببریم؟

راه حل های خانگی برای جرم زدایی کاشی و سرامیک

 • استفاده از جوش شیرین:

  ابتدا سطوح مورد نظر را مرطوب کرده سپس جوش شیرین را بر روی آن بپاشید و بعد از گذشت ده دقیقه با یک برس شروع به سابیدن کنید تا تمامی لکه ها از بین برود بعد از این مرحله آبکشی نمایید و در آخر با یک دستمال خشک سطح مد نظر را خشک کنید. در صورتی که جوش شیرین در اختیار ندارید می توانید از نمک استفاده کنید.

 • استفاده از سرکه:

  دستمالی را به سرکه آغشته کرده و بر روی سطوح بکشید و بعد از ده الی پانزده دقیقه آن را با آب شستشو دهید، برای نتیجه گیری بهتر می توانید سرکه را کمی با مایع ظرفشویی نیز مخلوط کنید.

 • استفاده از خمیر جوش شیرین و نمک:

  اگر لکه ها بسیار مقاوم می باشند می توانید از ترکیب جوش شیرین و نمک در آب یا سرکه استفاده کنید؛ آن را بصورت خمیر درآورده و بعد از گذشت سی دقیقه با یک برس نرم شروع به سابیدن کنید و در آخر آبکشی نمایید.

نکاتی که خوب است به آن ها توجه کنیم:

 • حدالامکان از وایتکس برای پاکسازی استفاده نکنید زیرا ممکن است کار تمیز کردن را بر روی بعضی از کاشی ها و سرامیک ها سخت تر کند.
 • هرچه مدت بیشتری از باقی ماندن لکه ها بر روی سطوح بگذرد به همان اندازه نیز پاکسازی و نابود کردن آن ها سخت تر می شود.
 • از به کار بردن سرکه برای سنگ لوح جدا اجتناب کنید.

و در آخر یادتان باشد از مواد و پاک کننده هایی استفاده کنید که به جنس کاشی و سرامیک شما لطمه نزند و باعث باز شدن درز های آن نشود.

beytoote