چگونگی نصب کاشی به دیوار + 5 مرحله نصب کاشی

اگر به دنبال این هستید که دکوراسیون دیوار های حمام، سرویس و آشپزخانه خود را تعییر دهید، کاشی و سرامیک ها گزینه مناسبی برای دیوار، حمام و آشپزخانه هستند، چرا که این نوع دیوارپوش ها در برابر نفوذ رطوبت مقاوم هستند و خشک شدن آن از سایر دیوارپوش‌ها راحت‌تر است. بنابراین یادگیری نحوه نصب کاشی بر روی دیوار بسیار مهم است.

در این مقاله با یکدیگر آموزش گام به گام چگونگی نصب کاشی به دیوار را خواهیم داشت و به تمام سوالات و نگرانی های شما در رابطه با این موضوع پاسخ داده شده است.

چگونگی نصب کاشی به دیوار – قدم اول: آماده سازی دیوارها

قبل از اینکه شروع به کاشی کاری کنید تمام فضای آشپزخانه یا سرویس بهدایشتی و حمام خود را چک کنید و از پوسیده نبودن وسایل و دیوار ها و همجنین اشیائی که قرار است با کاشی سرو کار داشته باشند اطمینان حاصل کنید،زیرا پوسیدگی دیوار باعث می‌شود تا هنگام کاشی‌کاری، دیوار شکاف بردارد یا حتی بشکند. همچنین از استقامت و استحکام دیوار ها اطمینان حاصل کنید.

علائمی که نشان دهنده عدم استحکام دیوار است:

  • پوسیدگی
  • ترک
  • نم و خیسی
  • نرمی دیوار

نکته:

اگر قصد دارید که دیوار با مساحت بزرگ را کاشی‌کاری کنید به یاد داشته باشید که از کاشی‌ها به عنوان ساپورت هم استفاده کنید و کاشی‌ها را به طور مستقیم روی دیوار نگذارید. به زبان ساده:

از کاشی طوری استفاده کنید که هر کاشی کمک به نگهداری کاشی دیگر کند، مانند تکه های یک پازل.

چگونگی نصب کاشی به دیوار – قدم دوم: اندازه گیری دیوار و کاشی ها

برای اندازه‌گیری دیوار و کاشی‌ها از متر نواری و یک تراز استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از متر خطوط میانی دیوار در منطقه مورد نظر را علامت بزنید، شما باید خطوط افقی و عمودی دیوار را علامت بزنید و میان آنها را پیدا کنید و از این خطوط برای صاف نگه‌داشتن کاشی‌ها استفاده کنید.

مقاله مرتبط:   مراحل تولید کاشی و سرامیک چیست؟ {کاشی چگونه تولید می شود}

هرگز تصور نکنید که یک سطح در اتاق، کف یا دیوار و یا حتی سقف باید کاملا مسطح باشد، صاف‌بودن یک سطح کاملا به ندرت اتفاق می‌افتد. این موضوع از دیدگاه تکیه‌گاه کاشی‌ها بسیار مهم است!

مکان‌های مهم روی دیوار را با گچ علامت‌گذاری کنید و با استفاده از یک خط گچ فوری، خط‌های میانی و عمودی و افقی را که قبلا اندازه‌گیری کرده‌اید علامت‌گذاری کنید. اگر قبلا از خط گچ استفاده نکرده‌اید اصلا نگران نباشیدکار آسانی است!

به سادگی میخ را در انتهای فضایی که مشخص کردید قرار دهید و رشته نخ را به آن وصل کنید و آن را محکم به سمت پایین بکشید. به این ترتیب یک خط کاملا مستقیم روی دیوار باقی می‌ماند.

چگونگی نصب کاشی به دیوار – قدم سوم: هماهنگی اندازه های کاشی با دیوار

اندازه کاشی های خود را با اندازه دیوار که قرار است بر روی آن کاشی ها را نصب کنید ست کنید و اگر می‌خواهید که سایز کاشی های خود را کاملا درست درآورید و دیواری زیبا داشته باشید ولی باید کاشی ها را برش دهید بهتر است که

از اره مرطوب یا الماس استفاده کنید، اگر اره مرطوب یا الماس ندارید، می‌توانید از یک فروشگاه برای مدتی اجاره کنید، همچنین می‌توانید از یک کاتر مخصوص کاشی استفاده کنید اما ممکن است منجر به شکستن کاشی شود. بنابراین اگر از کاشی ارزان قیمت استفاده کرده‌اید می‌توانید بدون نگرانی از یک کاتر استفاده کنید.

چگونگی نصب کاشی به دیوار – قدم چهارم: نصب کاشی ها

برای اینکه کاشی ها را روی دیوار نصب کنیم اول از همه باید برای اینکار ملات داشته باشیم، پس اول باید ملات لازم برای نصب کاشی ها را به مقدار لازم تهیه و آماده کنیم.

مقاله مرتبط:   چگونه جرم کاشی و سرامیک ها را از بین ببریم؟

برای اینکار: باید پودر را در سطل مورد نظر ریخته و به آن کم‌کم آب اضافه کنید تا قوام آن شبیه کره بادام‌زمینی باشد و سفت بشود ولی نه خیلی سفت. پس از مخلوط شدن اجازه بدهید تا مخلوط ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند و سپس دوباره آن را مخلوط کنید. حال ملات ما آماده استفاده شده است

چگونگی نصب کاشی به دیوار

نحوه استفاده ملات:

ملات را به طور کامل روی سطح پخش کنید، از یک ماله برای پخش‌کردن یکنواخت ملات استفاده کنید، ماله دندانه‌دار را با زاویه کم روی دیوار بکشید تا ملات حالت موج‌دار روی دیوار پخش بشوند، جهت شیارها مهم نیست بلکه همه خطوط باید موازی باشند، اینکار را خوب انجام دهید تا کاملا ملات بر روی سطحی که قرار است کاشی قرار بگیرد پخش شود.

اندازه ماله شما به اندازه و نوع کاشی که استفاده می‌کنید بستگی دارد، یعنی هرچه سایز کاشی شما بزرگتر شود ماله شما نیز بزرگ تر می‌شود. برای کاشی‌های متوسط و کوچک دیواری که در حال حاضر محبوب هستند ماله با دندانه مربعی ۴*۱ استفاده کنید.

کاشی را آزمایش کنید تا مطمئن شوید ملات به خوبی روی سطح پخش شده است، یک بخش کوچک از دیوار را ملات بزنید و سپس کاشی را قرار دهید و به سمت بالا بکشید و به الگویی که در پشت کاشی ایجاد شده است نگاه کنید. اگر خطوط را واضح می‌بینید، به این مفهوم است که ملات خیلی خشک است و اگر به صورت تپه تپه می‌بینید یعنی ملات خیلی خیس و مرطوب است.

چگونگی نصب کاشی به دیوار

انجام کاشی کاری:

کاشی‌های خود را روی دیوار قرار دهید، با آماده شدن ملات می‌توانید کاشی‌کاری را شروع کنید، حتما فاصله بین کاشی‌ها را حفظ کنید.

مقاله مرتبط:   نکات مهم درمورد انتخاب کاشی استخر

کاشی‌ها معمولا به صورت متقاطع قرار می‌گیرند ولی اگر کاشی‌هایی با الگوهای خاص دارید باید از طرح‌های بداهه و ایده‌های جدید خودتان استفاده کنید.

اگر ملات را تا کاشی‌های بالایی همین‌طور ادامه دهید ممکن است خیلی ضخیم شود و بنابراین به ماله کوچک‌تر نیاز خواهید داشت، سطح کاشی‌ها را در حین کاشی‌کاری اندازه‌گیری کنید.

چگونگی نصب کاشی به دیوار – قدم پنجم: ریختن ملات لابه لای کاشی ها

پس از اینکه با موفقیت کاشی ها را روی دیوار نصب کردیم حالا وقت آن است که لابه لای کاشی و بین فاصله هر یک روی آن ها ملات بریزیم تا آب به داخل کاشی ها نفوذ نکند.

برای اینکار ملات خود را آماده کرده با ماله کاملا رو و ما بین فاصله کاشی ها را میپوشانیم و با ماله بر روی آن ها می‌کشیم بعد از اینکه کمی ملات خود را گرفت چه کاری کنیم؟

کافی است که با کمی آب و پارچه ملات هایی را که روی کاشی ریخته شده اند بشوییم و تمیز کنیم.

اکنون شما آشپزخانه ای با دیوار های کاشی شده دارید و می‌توانید لذت ببرید.

شرکت آذرلعاب ارائه دهنده با کیفیت ترین لعاب های کاشی و سرامیک در کشور و همچنین سابقه همکاری با برترین برندهای کاشی و سرامیک را دارد، برای گرفتن مشاوره رایگان کلیک کنید.

aparat