انتخاب کاشی و سرامیک حیاط

یکی از مسائل و دغدغه هایی که برای کسانی که تازه در حال ساختن ساختمان هستند وجود دارد انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای کفپوش حیاط می باشد.

قطعا هر فضایی نیاز به کفپوش مناسب دارد و فضاهای بیرونی مانند حیاط خانه، پارکینگ و… نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

امروز همراه ما باشید تا کاشی و سرامیک ها را برای کف پوش محیط بیرونی منزل تان به شما معرفی کنیم و نکات مربوط به نحوه انتخاب کاشی و سرامیک مناسب برای سنگفرش حیاط بیان کنیم.

کاشی و سرامیک برای کف‌پوش حیاط

امروزه کاشی و سرامیک ها در طرح ها، رنگ ها و مدل های مختلفی ساخته می شوند، نوع کاشی و سرامیک بسته به استفاده از آن متفاوت است و هرکدام در بخش های مختلف منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مثلا سرامیک کف سالن، سرامیک آشپزخانه و یا مدل های استفاده شده در حمام و دستشوئی (کاشی و سرامیک های مناسب حمام و سرویس بهداشتی) باید از براقیت و جذابیت بیشتری برخوردار باشند، اما موزاییک و سرامیک هایی که برای کف حیاط یا پارکینگ انتخاب می شود، طبیعتا جنس آن نسبت به سرامیک های دیگر متفاوت است.

یکی از انواع سرامیک هایی که برای کف حیاط، پارکینگ , … استفاده می شود سرامیک های کفپوش است.

اما استفاده از آن برای دکوراسیون فضاهای داخلی منزل به دلیل سنگین و حجیم بودن موزاییک کاربرد کمتری دارد، اما انتخاب این نوع سرامیک برای پوشاندن کف حیاط نمای بسیار زیبا و چشم نوازی ایجاد خواهد کرد.

نکاتی که در هنگام انتخاب کاشی و سرامیک کف باید به آن دقت کنیم

نکته ای که باید بدان توجه کنیم این است که درهنگام انتخاب سرامیک کفپوش باید میزان مقاومت آن، قابلیت شست و شو و نیز عدم لغزندگی آن مورد توجه قرار گیرد.

انتخاب کاشی و سرامیک کفپوش مناسب با منطقه گرمسیر و سردسیر

مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه کنیم علاوه بر نکات ذکر شده در بالا این است که نوع کاشی و سرامیک در مناطق سردسیر و گرمسیر باید متفاوت باشد، در مکان های سردسیر باید جنس و رویه سطح سرامیک سر و لغزنده نباشد تا احتمال خطر کاهش یابد، بنابراین بهتر است از کاشی و سرامیک های مدل شکسته یا واش بتن برای کفپوش حیاط ها استفاده گردد.

و در مناطق گرمسیری به دلیل حرارت بالا و تابش مستقیم نورخورشید باید کاشی و سرامیک های مقاوم تری مورد استفاده قرار گیرد.

کاشی و سرامیک هایی که مورد استفاده قرار می گیرند در انواع مدل های سرامیک های طرح سنگ و چوب، سرامیک های سه بعدی، سرامیک های ساده و مستطیلی و … تولید می شوند و شما می توانید با توجه به نیاز و بودجه خود از بین آن ها سرامیک با کیفیتی را انتخاب نمایید.

تاثیر رنگ ها در انتخاب کاشی و سرامیک برای سنگفرش حیاط

در انتخاب سرامیک باید به رنگ آن نیز دقت ویژه ای داشته باشیم، سرامیک های تولید شده در انواع رنگ های روشن و تیره موجود می باشند که بهتر است رنگ سرامیک ها با توجه به ابعاد حیاط و رنگ دیوارها و رنگ نمای خارجی ساختمان انتخاب شود.

اگر فضای حیاط منزل شما کوچک می باشد بهتر است سرامیک های رنگ روشن را برای پوشاندن کف حیاط مورد استفاده قرار دهید تا فضای حیاط دلبازتر دیده شود، همچنین برای پوشاندن کف حیاط های بزرگ می توانید از سرامیک های رنگ روشن یا تیره استفاده نمایید.

با توجه به اینکه کفپوش حیاط به دلیل گرد و خاک و بارش باران و … زودتر کثیف می شود از این رو بهتر است رنگ سرامیک ها را از بین رنگ های تیره انتخاب نمایید تا کثیفی آن ها کمتر به نظر برسد.

چه نوع سنگی برای کفپوش انتخاب کنیم؟

سنگ پایدار، خالص و بسیار شکل پذیر است. برای مکان هایی که سبکی طبیعی مورد نظر است، قطعه های بی نظم سنگ فرش بهترین گزینه اند. در هنگام انتخاب سنگ مناسب برای منزل تان در کنار رنگ، بافت سطح را نیز در نظر بگیرید.

سطوح خیلی هموار ممکن است خطر لغزندگی داشته باشند، در صورتی که سطوح خیلی ناهموار نیز ممکن است راه رفتن را سخت کنند.

ویژگی های ثبات و امنیت از نگرانی های اصلی برای انتخاب سنگ به عنوان کفپوش حیاط هستند، پس باید در این زمینه دقت لازم را داشته باشیم، مجددا باید توجه کنیم رنگ سنگ باید با فضای بیرونی منزل هماهنگ باشد. طیف رنگی وسیعی از تقریبا سیاه گرفته تا خاکستری و سفید و قهوه ای ها در سنگ ها وجود دارد.

آجر کفپوش حیاط

آجر یکی دیگر از مصالح با دوام برای کف است که می تواند حس یک فضای کلاسیک به حیاط شما ببخشد. اگر نمای بیرونی خانه تان آجر است، از همان آجر به عنوان کفپوش استفاده کنید یا می توانید خلاقیت خود را بروز داده و با استفاده از حضور تصادفی مصالح دیگر مثل سنگ و کاشی های تزیینی الگوهای تصادفی ایجاد کنید.

طیف رنگ های آجر شامل خاکستری نزدیک به سیاه، قهوه ای، قرمز و برخی از ته رنگ های زرد است، با وجودی که شکل آجر های منفرد مستطیلی است، الگو های بی‌شماری مانند چینش چپ و راست، بافت سبدی، طرح شعاعی و منحنی های ملایم می توان با آن ها ایجاد کرد.

برای نواحی سایه دار و مرطوب مانند حیاط منازل مسکونی در شمال کشورکه خزه باعث لغزش آن ها می شود، در انتخاب مصالحی مانند آجر هوشیار باشید که البته با شستشوی پرفشار توسط شلنگ یا یک جاروب زبر مقاوم می شوند.

استفاده از کاشی در حیاط

کاشی نیز مانند آجر در طیف گسترده ای از سبک ها، از اشکال ظریف معاصر گرفته تا سبک مدیترانه ای کهن وجود دارد. کاشی به دلیل باریک بودن و عدم توانایی در تحمل وزن زیاد بر روی خود، همواره به یک شالوده ی محکم وصل می شود.

همراهان گرامی به عنوان نکته اخر توجه داشته باشید که اگر تمایل دارید حیاط منزتان فضایی بی نظیر و متفاوت و شیک داشته باشد بهتر است در هنگام انتخاب طرح و رنگ و جنس کفپوش مد نظرتان حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید زیرا اگر طرح کفپوش حیاط مناسب نباشد ممکن است طراحی محوطه حیاط هر چقدرهم زیبا باشد نامناسب به نظر برسد.امیدوارم این مقاله راهگشای انتخاب شما باشد.

bestgardenoutdoor

مقاله مرتبط:   آشنایی با کاشی هفت رنگ + مراحل تولید و پخت کاشی هفت رنگ