مراحل تولید کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک یکی از حیاتی ترین بخش های هر خانه و ساختمان به حساب می‌آیند و در زیبایی دکوراسیون منزل ما نقش به سزایی دارند، برای همین تصمیم گرفتیم به بررسی تولید و مراحل تولید کاشی و سرامیک در کارخانه بپردازیم و باهم فرآیند تولید کاشی و سرامیک را بررسی کنیم.

به طور کلی اگر بخواهیم توضیح دهیم، از نظر تولید کاشی و سرامیک ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

کاشی و سرامیک ها به طور کلی به چهار دسته که در زیر آورده ایم تقسیم بندی می‌شوند:

  •  فرآورده های سرامیکی ویژه و تکنیکی
  •  سرامیک های دیرگذار
  •  فرآورده های سرامیکی زمخت
  • فرآورده های سرامیکی ظریف
  • فرآورده های سرامیکی که در ایران خیلی طرفدار دارند و آن ها بیشترین استفاده را می‌شود شامل:
  •  ظروف خانگی سرامیکی
  •  سرامیک های بهداشتی ساختمان
  •  کاشی ها
  •  عایق های الکتریکی

فرآیند تولید کاشی بسیار تخصصی است و شاید برای شما کل این فرآیند خسته کننده و کسل آور باشد برای همین، این فرآیند را به طور خلاصه برای شما می‌آوریم:

مرحله 1 تولید کاشی و سرامیک

آماده سازی مواد

این بخش شامل آماده سازی مواد اولیه جهت تهیه بدنه کاشی می‌باشد.

مراحل مختلف این بخش با توجه به تکنولوژی بکار رفته جهت شکل دادن محصول تولیدی (تهیه بدنه) و همچنین با توجه به نوع محصول تولیدی متفاوت است.

بعد از تهیه مواد اولیه و توزین آنها طبق فرمولاسیون مورد نظر کارخانه جهت تهیه بدنه هر محصول، مواد اولیه سخت خردایش می‌گردند.

عمل خرد کردن سنگ ها (مواد اولیه) به وسیله انواع سنگ شکن ها و خردکننده های فکی، غلطکی، چرخشی، چکشی و دوار انجام میگیرد، در ادامه خردایش، مواد اولیه تبدیل به پودر (گرانول) میشود.

تهیه پودر نیز خود به دو روش تر و خشک صورت میگیرد، در روش خشک، مواد اولیه بعد از خردشدن، بصورت خشک در آسیابهای گلولهای آسیاب شده و بصورت پودر در می‌آیند، اما در روش تر، مواد اولیه به همراه مقدار معینی آب و مواد روانساز بوسیله آسیاب ها بصورت دوغاب درآمده و دوغاب بعد از هموژن شدن، توسط خشک کن های پاششی به ذرات پودر تبدیل می‌شود.

در بعضی موارد خاص در صنعت تولید کاشی، از خمیر و یا اصطلاحاً از کیک های پالایه (بوسیله روش اکستروژن) جهت تولید کاشی های خاص استفاده می‌شود. برای سهولت عمل به هم زدن مواد در آسیاب‌های گلول های، موادی با نام روانساز به آن اضافه می‌کنند که باعث جلوگیری از لخته شدن دوغاب و چسبیدن مواد به یکدیگر می‌شود.

این مرحله مربوط به آماده سازی لعاب می‌شود، کارخانه آذر لعاب ارائه دهنده لعاب کاشی به برترین برندهای کشور با بالاترین کیفیت و مواد اولیه است.

مرحله 2 تولید کاشی و سرامیک

شکل دهی

پس از آماده سازی مواد اولیه به صورت پودر به وسیله فشار پرس آن را تبدیل به بدنه کاشی می‌نمایند که در اصطلاح به این عمل تهیه بیسکوییت می‌گویند.

در مواردی که مقدار آب موجود در پودر بدنه (گرانول) بیشتر از حدود 4 درصد باشد (حداکثر تا 9 درصد)، اصطلاح پرس نیمه خشک و یا مترادف آن اصطلاح پرس پودر را بکار می‌برند.

در مواردی که مقدار آب موجود در پودر بدنه کمتر از 4 درصد باشد، از اصطلاح پرس خشک استفاده می‌شود. روش پرس پودر در مجموع برای شکل‌های نسبتاً ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مرحله 3 تولید کاشی و سرامیک

پخت

این بخش شامل کلیه مراحل خشک کردن و پخت، اعم از پخت بدنه و پخت لعاب می‌باشد. لازم به ذکر است که در مراحل مختلف این بخش، عملیات مونتاژ و پرداخت نیز انجام می‌گیرد، در صنایع تولید کاشی، با توجه به نوع محصول تولیدی و نوع تکنولوژی بکار گرفته شده، فرآیند تک پخت، دو پخت و سه پخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ابتدا بدنه پخته شده و پس از لعاب زنی پخت دوم انجام می‌گیرد. در صنعت کاشی به منظور ایجاد تنوع و زیبایی بیشتر، در برخی از تولیدات با ایجاد نقوش بر روی کاشی دیواری به صورت چاپ بر روی کاشی، برای سومین بار پخته می‌شود.

تولید کاشی کف بصورت تکپخت انجام میشود. همچنین آخرین تکنولوژی در تولید کاشی دیواری نیز، فرآیند تک پخت است، در این فرآیند، با توجه به همگونی درجه حرارت لازم جهت پخت بدنه و لعاب کلیه مراحل پخت در یک مرحله صورت می‌گیرد.

فرآیند تولید کاشی دیوار در ایران عموماً به صورت دو پخت انجام می‌شود، در این فرآیند به علت نیاز به حرارت بالا جهت پخت و نیاز لعاب به کار رفته در آن (معروف به فریت) به درجه حرارت پایین، پخت بدنه و لعاب در دو مرحله و در کوره های جداگانه با درجه حرارت های مختلف انجام می‌شود.

لعاب چیست؟

لعاب، لایه شیشه‌ای نازکی است که سطوح بدنه‌های سرامیک را می‌پوشاند.

با توجه به خصوصیات مکانیکی و مقاومت شیمیایی مورد انتظار از قطعه تولیدی، بطور کلی دو نوع لعاب در ساخت این فرآورده ها استفاده می‌شود، لعاب های خام و لعاب های فریت شده، در تولید کاشی کف به علت نیاز به مقاومت شیمیایی بالا از لعاب خام و در تولید کاشی دیواری که نیاز به لایه لعابی با مقاومت کمتر دارد، از لعاب پخته و یا اصطلاحاً فریت شده استفاده می‌شود.

مرحله 4 تولید کاشی و سرامیک

درجه بندی و بسته بندی

در آخر هم کاشی های تولید شده را بسته بندی کرده و آماده رواج به بازار می‌شوند.

madehow

مقاله مرتبط:   کاشی و سرامیک چیست + انواع کاشی و سرامیک