انواع لعاب کاشی چیست و کاربرد هرنوع به چه صورت است؟

لعاب کاشی یکی از مهم ترین مواد اولیه در صنعت تولید کاشی و سرامیک است و جالب است بدانید که در هر کاشی از یک نوع لعاب استفاده نمی‌شود و کاربر هر لعاب برای نوع خاصی از کاشی است و هر لعاب کاربرد خاص خود را دارا می‌باشد. در این مقاله قصد داریم که شما را با انواع کاشی و کاربرد آن آشنا کنیم و کاربرد هر لعاب را شرح دهیم.

انواع لعاب کاشی بر ارساس ترکیبات شیمیایی

انواع لعاب کاشی بر ارساس ترکیبات شیمیایی

این نوع لعاب ها به طور کلی به دو دسته لعاب های سربی و لعاب های بدون سرب تقسیم بندی می‌شوند. که در ادامه نیز هر یک از این لعاب ها خود تقسیم بندی های در دل خود دارند که آن ها را نام می‌بریم.

 • لعاب های سربی

 1. لعاب های بدون بور
 2. لعاب سربی ساده
 3. لعاب سربی مخلوط
 4. لعاب محتوی برات
 • لعاب های بدون سرب

 1. لعاب های براتی
 2. لعاب های بدون بور
 3. لعاب های قلیایی
 4. لعاب های پرسلان

انواع لعاب کاشی براساس مقاومت در برابر عوامل شیمیایی

انواع لعاب کاشی براساس مقاومت در برابر عوامل شیمیایی

 1. لعاب های ضد اسید
 2. لعاب های ضد اسید معمولی
 3. لعاب های ضد اسید متوسط
 4. لعاب های ضد اسید ویژه
 5. لعاب های ضد بازی
 6. لعاب های مقاوم در برابر ترکیب شدن

انواع لعاب کاشی براساس درجه حرارت

انواع لعاب کاشی براساس درجه حرارت

در این لعاب ها درجه حرارت بسیار مهم است برای همین تقسیم بندی های این دسته بر اساس درجه حرارت است.

 1. لعاب های معرق که دمای ذوبی در محدوده ی 780-880 درجه سانتیگراد دارند.
 2. لعاب های ترانسپارنت با محدوده ی ذوبی 980-1100 درجه سانتیگراد
 3.  لعاب های اپک با دمای ذوب بین 1050-1150 درجه سانتیگراد
 4. لعابهای مات با دمای ذوب بین 1050 تا 1200 درجه سانتیگراد
 5. لعاب های پرسلانی با دمای ذوب 1150 تا 1250 درجه سانتیگراد

انواع لعاب کاشی براساس شفافیت و صیقلی بودن

انواع لعاب کاشی براساس شفافیت و صیقلی بودن

 • لعاب های ترانسپارنت

لعاب های ترانسپارت، لعاب هایی هستند که نور براحتی از آنها عبور می کند. این لعاب ها برای بدنه های 100 درصد سفید و بدون رنگ مفید است زیرا کلیه ی عیوب بدنه از روی سطح لعاب نمایان است. امروزه استفاده از لعاب های ترانسپارنت در کشورهای پیشرفته فراموش شده است.

خاصیت ترانسپاتی چیست؟

این خاصیت هنگامی به وجود می آید که نور به راحتی از جسم عبور کند. درمواد ترانسپارنت ضریب شکست خیلی پایین است. این خاصیت یکی از ویژگی های مهم و ذاتی مواد سرامیکی است.

لعاب های اپک

لعاب هایی هستند که بر روی قطعات سرامیک زده می شوند. که این لعاب ها به خاطر کریستالیزه شدنشان، سطح کاشی را به خوبی پوشش داده و همچنین از ظرافت بیشتری نیز برخوردار هستند، در نتیجه شکنندگی بالایی نیز دارند.

 • پوشش کامل
 • ظرافت بالا
 • شکننده
مقاله مرتبط:   لعاب کاشی و سرامیک چیست - مقاله جامع درمورد لعاب کاشی و سرامیک

لعاب های مات

این گروه از لعاب ها دارای مقاوت بالایی در برابر عوامل شیمیایی هستند. سختی این لعاب ها نیز بالاست. در ترکیب این لعاب ها اکسید زیرکونیوم و اکسید آلومینیوم استفاده می شود. البته اکسید روی نیز در حدود 1 تا 2 درصد به آنها اضافه می شود.

 • مقاومت بالا در برابر عوامل شیمیایی
 • مقاومت فیزیکی بالا

لعاب های پرسلان

لعاب های مورد استفاده در صنعت پرسلان (چینی آلات) به گونه ای طراحی می گردند که تحمل حرارتی بالایی نداشته باشند. این نوع لعاب ها بیشتر از ترکیبات اکسید آلومینیوم،تالک و فلوسپات های پتاسیک ساخته شده اند البته در ساخت آنها از رس های دانه ریز کروی (مانند بال کلی) نیز استفاده می شود. این گونه لعاب ها به خاطر مقاومت به سایش بالا،مقاومت به ضربه بالا و استحکام بالای خود به لعاب های سالورسالت معروف هستند.

 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاومت در برابر ضربه
 • استحکام بالا

لعاب های معرق


این نوع لعاب ها دارای سختی کم، نرمی زیاد و مقاومت به خوردگی و انحلال بالا دارند.

لعاب های اِنگوب


این نوع لعاب ها بر روی بدنه هایی که رنگی هستند پوشانده شده که بعد از آن یک لعاب دیگر بر روی این لعاب اضافه می گردد. به این نوع لعاب ها، زیرلعاب (engube) نیز می گویند. این نوع لعاب حد وسطی میان بدنه و لعاب اصلی است و عیوب بدنه را اصلاح می کند.

لعاب ها بر اساس روش تولید

لعاب ها بر اساس روش تولید

لعاب ها روش های تولید مختلفی نیز دارند که به سه دسته:

 1. لعاب های خام
 2. لعاب های فریتی
 3. لعاب های تبخیری

در ادامه به طور اختصاصی هر یک از لعاب های زیر را شرح می‌دهیم:

 • لعاب های خام

با توجه به اسم این لعاب ها مشخص می گردد که این گونه لعاب ها خام اعمال می گردند در واقع ترکیبات اصلی این لعاب ها که شامل مواد اصلی و فرعی می گردد با آب مخلوط شده و با اضافه کردن الکترولیت آسیاب می شوند. پس از معین نمودن و تنظیم نمودن عوامل مؤثر لعاب (مانند دانسیته، رئوپوکسی، دیلاتنسی، رسیت و…)، لعاب از آسیاب خارج شده و پس از 48 ساعت ماندگاری در حوضچه ها استفاده می شود.

 

 • لعاب های فریت شده (فریتی)

برای بهبود خواص لعاب ها آنها را پیش از اعمال بر بدنه فراوری می کنند به این لعاب فراوری شده لعاب های فریتی یا فریت شده می گویند برای فریت کردن لعاب، مواد اولیهی مناسب (با توجه به فرمول لعاب) خردایش می گردند و در کوره  ذوب و زنیتر می شوند مذاب حاصله از یکی از سمت های کوره ی دوار بداخل یک حوضچه ی آب ریخته می شود. این عمل باعث سدشدن سریع لعاب می گردد. لعاب حاصله خاصیت پلاستیسیته ی خود را از دست داده است و برای مهیا نمودن دوغاب لعاب از فریت اولیه باید فریت ها را با 8 تا 10 درصد کائولن و مقداری الکترولیت بداخل آسیاب بریزیم. و پس از خردایش مراحل شبیه به لعاب های خام می گردد.

 

 • لعاب های تبخیری

روش تولید این لعاب به گونه ای است که لعاب در یک محفظه (کوره) تبخیر می گردد. و به خاطر رسیدن به حالت اشباع بر روی سطوح مورد نظر رسوب می کند. این نوع روش اعمال لعاب و همچنین فرمول بندی در صنعت تولسد سرامیک رنگین با پخت فشرده (سفالی فشرده) مصرف دارد و گاهی نیز برای قطعات سرامیکی مورد مصرف در صنعت شیمی به عنوان ظروف نگهداری اسید و و قلیایی ها،لوله های کانال فاضلاب، ظروف نگهداری اسید، شراب و سایر مواد الکلی به کار گرفته می شود زیرا این لعاب ها در مقابل بسیاری از اسید ها و عوامل محیطی کاملاً مقاوم و پایدار هستند. صنعت کاربرد این نوع لعاب ها بسیار قدیمی و امروزه نیز دارای اهمیت هستند. همانگونه که گفته شد این لعاب ها مانند سایر انواع لعاب به صورت دوغاب اعمال نمی گردد بلکه قبل از پخت بر روی اجسام لایه نشانی می گردد

شرکت آذرلعاب یکی از بزرگترین تولید کنندگان لعاب کاشی و سرامیک در کشور است که تامین کننده مواد اولیه بزرگترین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک در کشور است، شما می‌توانید برای خرید کاشی و یا اخذ مشاوره رایگان کلیک کنید و از خدمات مشاوره ما بهرمند شوید.

مقاله مرتبط:   کاشی کاری اسلامی از آغاز تا کنون

karatiles