کاشی چیست؟ تمام اطلاعاتی که باید درمورد کاشی بدانیم

امروز می خواهیم درمورد کاشی ها صحبت کنیم و با پیشینه و طرز تهیه‌ آن ها آشنا شویم، در این مقاله شما با مواردی از قبیل انواع پخت، انواع آن، انواع چاپ کاشی  و امثال این موارد آشنا شوید. تا پایان لطفا همراه ما باشید.

پیشینه لغوی

کاشی محصولات سفالین و سرامیک کاری شده ای است که در مرحله نازک کاری ساخت بنا مورد استفاده قرار می گیرد که به آن در اصلاح سنگ مصنوعی هم می گویند.

کاشی چیست و چگونه ساخته می شود؟

یک فراورده ای سرامیکی، تشکیل شده از دانه های ظریف متبلور و متخلخل است که معمولاً در حرارت بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد پخته می شود.

انواع پخت کاشی

انواع پخت کاشی

تک پخت:

بدنه و لعاب آن بصورت همزمان  و در درجه حرارت بالا پخته می شوند و یکبار هم به درون کوره می شوند.

مدل پرسلانی که باید جذب آب بسیار اندکی داشته باشند به این روش ساخته می شوند.

دو پخت:

کاشی های با کیفیت دیواری به این صورت پخته می شوند یکبار بدنه پخته می شود و سپس لعاب بر روی ریخته شده و در نتیجه در کوره پخته می شوند که نتیجه ی این فرایند ساخت کاشی های با کیفیت می باشد.

سه پخت:

این روش برای ساخت کاشی های طرحدار می باشد که آن ها را در کوره ریخته و سپس طرح ها بر روی آن ها ریخته شده و پخته می شود.

انواع کاشی

کاشی ها دارای انواع و اقسام زیادی می باشند که به دو نوع لعاب دار و بدون لعاب دسته بندی می شوند. لعاب ها می توانند به صورت براق، مات، گلدار، نیمه براق و حتی ساده باشند. که هر کدام از آن ها جذابیت خود را دارند و افرادی را با سلیقه های مختلف به سمت خود جذب می کنند.

کاشی ها به دو دسته ی کفی و دیواری تقسیم می شوند که نوع کفی آن اصطلاحا در بازار به سرامیک شناخته می شود که دلیل آن این است که جنس لعاب روی آن از نوع سرامیک می باشد و علت آن نیز بخاطر مواد غیر آلی یا غیر معدنی است که به لعاب آن اضافه می شود.

استحکام، درصد جذب آب و کیفیت لعاب روی آن باعت تفاوت در کاشی دیواری و کف می‌شود.

تفاوت کاشی و سرامیک چیست

مواد کاشی شامل سفال که اصل و پایه کاشی می باشد و در اصطلاح به آن استخوان بندی کاشی نیز می گویند، لعاب که قسمت رویی سطح کاشی است و جنسی به حالت شیشه ای دارد و این بخش همان قسمتی است که باعث زیبایی و رنگ سطح کاشی می شود. به مواد غیر معدنی که همان مواد غیرآلی هستند سرامیک می گویند. لعاب روی محصول می تواند از جنس سرامیک هم باشد که به آن اصطلاحا سرامیک می گویند. اما در اصل کاشی با لعاب سرامیکی را سرامیک می گویند.

مقاله مرتبط:   مراحل تولید کاشی و سرامیک چیست؟ {کاشی چگونه تولید می شود}

در کجاها می توان از کاشی ها استفاده کرد؟

موارد استفاده از این محصولات بسیار زیاد است. شما می توانید از کاشی ها داخل نما ساختمان، کفپوش حیاط، کفپوش اتاق ها، کفپوش آشپزخانه، کفپوش سرویس بهداشتی و حمام و … استفاده کنید. همینطور برای هر محل یا موقعیت یا هر کسب و کار نیز می توان کاشی های مختلفی را مورد استفاده قرار داد.

برای مثال داخل بیمارستان ها بیشتر از سرامیک ها استفاده می شوند.

برای سطوح بهداشتی منازل (6 نکته کلیدی برای انتخاب کاشی و سرامیک مناسب سرویس بهداشتی و حمام) و بیمارستان ها یکی از انتخاب های متداول کاشی های سرامیکی می‌باشند. امروزه به علت تنوع در طرح و اندازه و همچنین تنوع در مقاومت لعاب در محیط های شیمیایی مانند کارخانجات دارای محیط شیمیایی و یا آزمایشگاه ها به عنوان تنها مصالح مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاشی چیست ؟ انواع کاشی از لحاظ کاربرد

انواع کاشی از لحاظ کاربرد

همانطور که می دانید هر نوع کاشی متناسب با محلی که مورد استفاده قرار می گیرد چون هر مورد از مکان هایی که کاشی در آن ها قرار است مورد استفاده قرار بگیرد متفاوت است.

برای مثال می گویم داخل حیاط خانه را با کفپوش داخل ساختمان مقایسه می کنیم، در کوچکترین مورد که میتوان به آن توجه داشت میزان ضخامتی که باید کاشی مناسب حیاط و کفپوش داخل ساختمان داشته باشد توجه کنید.

مطمئنا ضخامت محصولی که قرار است خارج از خانه کار شود و روی آن اتوموبیل و موتور تردد می کند مسلما باید خیلی بیشتر از کاشی باشد که شما داخل خانه استفاده می کنید.

کاشی کف:

همانطور که از اسمش پیداست برای کف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین باید محکم باشند زیرا در مجاورت اصطکاک بالایی قرار دارند، مقاومت سایشی سطح بالا و جذب آب پایینی داشته باشند.

به همین علت این نوع  معمولا در درجه حرارت بالاتری نسبت به دیگر کاشی ها ساخته می شوند و همچنین ضخامت آن ها نیز بیشتر است.

کاشی دیوار:

این نوع در دیواره های داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند همانطور که ذکر شد دمای پخت این نوع نسبت به کاشی های کف کمتر می باشد بنابراین لعاب آن ها شفاف تر می باشد و جذب آب بالاتری دارند.

البته این جذب آب تا حد استاندارد برای کاشی های دیوار امر منفی تلقی نمی شود و از لحاظ فنی بسیار ضروری می باشد اما جذب آب بیش از حد آن می تواند مواردی مثل رنگ پریدگی بعد از گذشت زمان مشاهده شود.

مقاله مرتبط:   آشنایی با کاشی هفت رنگ + مراحل تولید و پخت کاشی هفت رنگ

به یاد داشته باشید که از کاشی های دیوار نباید به هیج عنوان برای نمای خارجی ساختمان استفاده کرد.

کاشی کف را می توانیم به جای کاشی دیوار استفاده کنیم اما برعکس خیر.

کاشی پرسلانی:

از مواد اولیه ی بسیار مرغوب و با کیفیت بالا (خاک رس سفید رنگ یا کائولینی) ساخته می شوند؛ بنابراین در شرایط بسیار ویژه ای از جمله فشار پرس و دمای پخت1200 درجه به بالا پخته شده و در برابر شکست بسیار مقاوم می باشد و همجنین مقاومت سایشی بالا و تخلخل پایینی دارد.

به دلیل اینکه در برابر یخ زدگی، فرسایش و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است درمناطق عمومی بسیار پر رفت و آمد و فضاهای آزاد مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشی گرانیتی:

به کاشی های پرسلانی بدون لعاب و صیقل یافته گرانیت گفته می شود. همانند مدل پرسلانی از مقاومت بالا و جذب آب پایینی برخوردار است.

یادتون نره که کاشی گرانیتی همان سنگ گرانیتی نمی باشد و این نام اصطلاحا بر روی آن گذاشته شده است.

کاشی چیست - متداول ترین طرح های چاپ بر روی کاشی

متداول ترین طرح های چاپ بر روی کاشی

روش فلت:

در قدیمی ترین روش رنگ به روی شابلون ریخته شده و تیغه ای رنگ را بر روی کاشی پخش می کند که در این روش شفافیت و کیفیت پایین است.

روش روتو:

در این روش که بهتر از روش فلت است، به وسیله لیزر طرح بر روی سیلندر های استوانه ای حک می شود و سپس با تماس دادن سیلندر بر روی سطح کاشی طرح چاپ می شود که از کیفیت و شفافیت بالاتری برخوردار است.

روش دیجیتال:

هم اکنون بهترین روش چاپ بر روی کاشی ها روش دیجیتال است که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. در این روش که حدودا مانند پیرینترهای معمولی است بدون هیچ تماسی طرح را بر روی سطح کاشی چاپ میکند. این روش توانایی این را دارد که بر روی کاشی های برجسته نیز چاپ انجام دهد.

کاشی چیست؟ در انتخاب کاشی ها باید به چه عواملی توجه کرد؟

در انتخاب کاشی ها باید به چه عواملی توجه کرد؟

زمانی که شما می خواهید یک کاشی را برای منزل خود انتخاب کنید بهتر از به سه موضوع مهم که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم توجه کنید. زیرا در نظر نگرفتن هر کدام باعث می شود از زیبایی داخلی خانه شما بکاهد و آن چیزی که در مورد کاشی تصور می کردید را کلا تغییر دهد. پس حتما به این سه نکته دقت کنید.

  1. تاب تحدب و تعقر
  2. میزان جذب آب
  3. لعاب

تاب کاشی:

یکی از عیوبی که در کاشی می تواند وجود داشته باشد تاب است. وقتی شما آن را در دست می گیرید شاید متوجه تاب نشوید اما وقتی داخل منزل از آن استفاده کردید و در کنار یکدیگر قرار دادید مشاهده می کنید که با ریخته شدن آب روی سطح کف خانه در بخش هایی از سطح خانه آب جمع می شوند.

مقاله مرتبط:   کاشی و سرامیک چیست + انواع کاشی و سرامیک

یک کاشی خوب نباید به هیچ عنوان تاب تعقر داشته باشد یعنی به سمت داخل فرورفتگی داشته باشد اما اگر به سمت بیرون یا دارای تاب تحدب بود زیاد اشکالی بر آن وجود ندارد. اما میزان بیش از حد آن و زیاد این تاب نیز جالب نیست و از کیفیت کاشی می کاهد.

لعاب:

زمانی که شما می خواهید یک کاشی برای خانه خود انتخاب کنید باید به لعاب آن نیز دقت داشته باشید و شما برای اینکه بتوانید به راحتی لعاب یک کاشی را تست کنید و ببینید که چقدر کیفیت دارد یا از حداقل کیفیت بهره برده است این است که یک راه ساده برای تشخیص کیفیت لعاب این است که به بازتاب نور لامپ بر روی لعاب دقت شود هر چه تصویر شفاف تر باشد کیفیت آن لعاب بالا است.

جذب آب:

یکی از عواملی که هنگام انتخاب باید مورد توجه قرار گیرد میزان جذب آب می باشد. برای تست اینکه میزان جذب آب یک محصول چقدر است بهترین روش این است که چند قطره آب بر پشت کاشی ریخته و بین 5 الی 10 دقیقه صبر کنید طبق توضیحات داده شده کاشی های گرانیتی و پرسلانی هیچ گونه جذب آبی را نباید داشته باشند، در کاشی های کف سرامیکی جذب آب باید اندک باشد و در کاشی های دیواری نیز جذب آب بسیار زیاد است.

در نتیجه یک کاشی خوب نباید جذب آب بیش از حدی داشته باشد.

و در آخر یک کاشی خوب نباید در برابر مواد شیمیایی ضعیف عمل کند و باید در برابر ضربه ها از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله از وبسایت آذرلعاب میبد توانسته باشیم اطلاعات مفید و کاملی را در اختیار شما عزیزان قرارداده باشیم. می توانید نظرات خود را در مورد این مقاله در قسمت کامنت یا نظرات برای ما ارسال کنید.

ویکی پدیا